Le Sommet
Block 1
Higher Floor
Flat B
location
28 Fortress Hill Road, North Point / Fortress Hill
Map
Property Number: M100216787
Update Date: 27/03/2026
Le Sommet
Block 1
Higher Floor
Flat B
location
28 Fortress Hill Road, North Point / Fortress Hill
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Contract Date:
Sell
$15.48M
EMI $53,066
$19,496/ft²
$14,631/ft²
Estate 3-Rm
Avg. Trans. Price/ft² $18,673
Estate 3-Rm
Avg. Listing Price/ft² $19,496
3Rm 2Liv. Rm
(1Suite)
Layout
1
Maid/Store/
Utility Room
2
Bathroom
75%
Efficiency(%)
26Year(s)
Age
Efficiency(%)
75%
Age
25.8Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M100216787
-
Estate Transaction - Le Sommet
Recommend Agent
- Buy
- Rent
3 Rooms
24/02/26
Flat B, 27/F, Block 1
3 Rms 2 Liv. Rm
$15.5M
+67%
$15.5M
SFA794ft²
3 Room(s)
Holding Period 17.9 year(s)
17.9yrs
@$19,521
$9.3M
/
+67%
Land Reg.
24/02/26
22/12/25
Flat E, 27/F, Block 2
3 Rms 2 Liv. Rm
$15.8M
+153%
$15.8M
SFA801ft²
3 Room(s)
Holding Period 24.7 year(s)
24.7yrs
@$19,725
$6.25M
/
+153%
Land Reg.
22/12/25
03/09/25
Flat E, 18/F, Block 2
3 Rms 2 Liv. Rm
$13.98M
+93%
$13.98M
SFA801ft²
3 Room(s)
Holding Period 18.0 year(s)
18.0yrs
@$17,453
$7.25M
/
+93%
Land Reg.
03/09/25
21/05/25
Flat B, 17/F, Block 2
3 Rms 2 Liv. Rm
$14.25M
+15%
$14.25M
SFA792ft²
3 Room(s)
Holding Period 13.8 year(s)
13.8yrs
@$17,992
$12.38M
/
+15%
Land Reg.
21/05/25
13/02/25
Flat B, 18/F, Block 1
3 Rms 2 Liv. Rm
$13.8M
+5%
$13.8M
SFA794ft²
3 Room(s)
Holding Period 12.8 year(s)
12.8yrs
@$17,380
$13.15M
/
+5%
Land Reg.
13/02/25