Provident Centre
Block 16
Lower Floor
Flat C
location
51 Wharf Road, North Point / Fortress Hill
Map
Property Number: M150335033
Update Date: 10/05/2026
Provident Centre
Block 16
Lower Floor
Flat C
location
51 Wharf Road, North Point / Fortress Hill
Hutchison Whampoa
Hutchison Whampoa
Hutchison Whampoa
Hutchison Whampoa
Contract Date:
Sell
$14.8M
EMI $52,090
$17,725/ft²
$15,711/ft²
Estate 3-Rm
Avg. Trans. Price/ft² $15,053
Estate 3-Rm
Avg. Listing Price/ft² $16,084
3Rm
(1Suite)
Layout
1
Maid/Store/
Utility Room
2
Bathroom
Northeast
Direction
89%
Efficiency(%)
42Year(s)
Age
Direction
Northeast
Efficiency(%)
89%
Age
42Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M150335033
-
Estate Transaction - Provident Centre
Recommend Agent
- Buy
- Rent
3 Rooms
06/05/26
Flat B, 3/F, Block 9
3 Rms 2 Liv. Rm
$17.48M
+202%
$17.48M
SFA1,308ft²
3 Room(s)
Holding Period 26.2 year(s)
26.2yrs
@$13,364
$5.79M
/
+202%
Land Reg.
06/05/26
08/04/26
Flat E, 11/F, Block 5
3 Rms 2 Liv. Rm
$18.18M
+127%
$18.18M
SFA1,024ft²
3 Room(s)
Holding Period 29.0 year(s)
29.0yrs
@$17,754
$8M
/
+127%
Land Reg.
08/04/26
31/03/26
Flat D, 1/F, Block 2
3 Rms 2 Liv. Rm
$10.12M
+81%
$10.12M
SFA854ft²
3 Room(s)
Holding Period 28.8 year(s)
28.8yrs
@$11,850
$5.6M
/
+81%
Land Reg.
31/03/26
30/03/26
Flat B, 25/F, Block 14
3 Rms 2 Liv. Rm
$16.66M
$16.66M
SFA1,073ft²
3 Room(s)
@$15,527
-
Land Reg.
30/03/26
29/03/26
Flat D, 8/F, Block 4
3 Rms 1 Liv. Rm
$10.28M
$10.28M
SFA733ft²
3 Room(s)
@$14,025
-
Land Reg.
29/03/26