Lime Gala
Tower 1B
Higher Floor
Flat G
location
393 Shau Kei Wan Road, Shau Kei Wan
Map
Property Number: M151986693
Update Date: 10/05/2026
Lime Gala
Tower 1B
Higher Floor
Flat G
location
393 Shau Kei Wan Road, Shau Kei Wan
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Contract Date:
Sell
$6.18M
EMI $24,811
$18,784/ft²
Estate Studio
Avg. Trans. Price/ft² $16,256
Estate Studio
Avg. Listing Price/ft² $18,209
1Liv. Rm
Layout
1
Bathroom
8Year(s)
Age
Age
7.8Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M151986693
-
Estate Transaction - Lime Gala
Recommend Agent
- Buy
- Rent
Studio
26/04/26
Flat H, 27/F, Tower 1B
Studio | Balcony
$5.38M
-21%
$5.38M
SFA291ft²
Studio
Holding Period 9.0 year(s)
9.0yrs
@$18,488
$6.81M
/
-21%
Land Reg.
26/04/26
19/04/26
Flat J, 6/F, Tower 1A
Studio | Balcony | Utility Platform
$4.86M
-11%
$4.86M
SFA333ft²
Studio
Holding Period 9.6 year(s)
9.6yrs
@$14,604
$5.44M
/
-11%
Land Reg.
19/04/26
05/03/26
Flat D, 25/F, Tower 2
Studio | Balcony | Utility Platform
$5.38M
-13%
$5.38M
SFA318ft²
Studio
Holding Period 9.0 year(s)
9.0yrs
@$16,918
$6.18M
/
-13%
Land Reg.
05/03/26
03/03/26
Flat F, 5/F, Tower 1A
Studio | Balcony
$4.59M
+17%
$4.59M
SFA298ft²
Studio
Holding Period < 1 year(s)
< 1yrs
@$15,396
$3.94M
/
+17%
Land Reg.
03/03/26
22/02/26
Flat C, 30/F, Tower 2
Studio | Balcony | Utility Platform
$6.12M
$6.12M
SFA318ft²
Studio
@$19,239
-
Land Reg.
Firsthand
22/02/26