K.Summit
Tower 2A
Middle Floor
Flat C
location
9 Muk Tai Street, Kai Tak
Map
Property Number: M251998439
Update Date: 16/05/2026
K.Summit
Tower 2A
Middle Floor
Flat C
location
9 Muk Tai Street, Kai Tak
K. Wah
K. Wah
K. Wah
K. Wah
Contract Date:
Sell
$10.8M
EMI $39,811
$23,427/ft²
Estate 2-Rm
Avg. Trans. Price/ft² $20,749
Estate 2-Rm
Avg. Listing Price/ft² $21,597
2Rm 1Liv. Rm
Layout
1
Bathroom
West
Direction
5Year(s)
Age
Direction
West
Age
5Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M251998439
-
Estate Transaction - K.Summit
Recommend Agent
- Buy
- Rent
2 Rooms
04/05/26
Flat D, 12/F, Tower 1B
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$9.88M
-11%
$9.88M
SFA466ft²
2 Room(s)
Holding Period 4.8 year(s)
4.8yrs
@$21,202
$11.11M
/
-11%
Land Reg.
04/05/26
28/04/26
Flat B, 9/F, Tower 1B
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$9.45M
-10%
$9.45M
SFA453ft²
2 Room(s)
Holding Period 5.5 year(s)
5.5yrs
@$20,861
$10.56M
/
-10%
Land Reg.
28/04/26
27/04/26
Flat E, 19/F, Tower 2A
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$11.5M
-5%
$11.5M
SFA516ft²
2 Room(s)
Holding Period 6.1 year(s)
6.1yrs
@$22,287
$12.13M
/
-5%
Land Reg.
27/04/26
22/04/26
Flat D, 27/F, Tower 1B
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$9.6M
-15%
$9.6M
SFA466ft²
2 Room(s)
Holding Period 4.9 year(s)
4.9yrs
@$20,601
$11.31M
/
-15%
Land Reg.
22/04/26
15/03/26
Flat B, 5/F, Tower 1B
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$9M
-11%
$9M
SFA453ft²
2 Room(s)
Holding Period 5.3 year(s)
5.3yrs
@$19,868
$10.11M
/
-11%
Land Reg.
15/03/26