Merry Court
Phase 2
Higher Floor
Flat C
Key
location
6 Fessenden Road, Kowloon Tong
Contract Date:
VR
Video
Photo
Floor Plan
Map
Property Number: M200652837
Update Date: 17/05/2026
Merry Court
Phase 2
Higher Floor
Flat C
Key
location
6 Fessenden Road, Kowloon Tong
Contract Date:
Sell
$8M
EMI $32,118
$12,598/ft²
$9,412/ft²
Estate
Avg. Trans. Price/ft² $10,264
Estate 2-Rm
Avg. Listing Price/ft² $12,598
2Rm 2Liv. Rm
Layout
1
Bathroom
Northeast
Direction
75%
Efficiency(%)
51Year(s)
Age
Direction
Northeast
Efficiency(%)
75%
Age
50.8Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M200652837
-
Estate Transaction - Merry Court
Recommend Agent
- Buy
- Rent
2 Rooms
29/01/23
Flat H, 5/F, Phase 1
2 Rms 1 Liv. Rm | Carpark
$8.4M
$8.4M
SFA547ft²
2 Room(s)
@$15,356
-
Land Reg.
29/01/23
04/01/22
Flat G, 1/F, Phase 1
2 Rms 1 Liv. Rm | Carpark
$8.3M
$8.3M
SFA547ft²
2 Room(s)
@$15,174
-
Land Reg.
04/01/22
02/12/19
Flat G, 6/F, Phase 1
2 Rms 1 Liv. Rm | Carpark
$9.72M
+68%
$9.72M
SFA547ft²
2 Room(s)
Holding Period 7.6 year(s)
7.6yrs
@$17,766
$5.78M
/
+68%
Land Reg.
02/12/19
31/01/18
Flat H, 2/F, Phase 1
2 Rms 1 Liv. Rm | Carpark
$8.93M
+61%
$8.93M
SFA547ft²
2 Room(s)
Holding Period 5.7 year(s)
5.7yrs
@$16,325
$5.56M
/
+61%
Land Reg.
31/01/18
25/09/17
Flat A, 2/F, Phase 1
2 Rms 1 Liv. Rm | Carpark
$8.15M
$8.15M
SFA547ft²
2 Room(s)
@$14,899
-
Land Reg.
25/09/17