Montego Bay
Tower 5
Higher Floor
Flat F
location
18 Shung Shun Street, Yau Tong
Map
Property Number: M250975159
Update Date: 15/05/2026
Montego Bay
Tower 5
Higher Floor
Flat F
location
18 Shung Shun Street, Yau Tong
Minmetals Land
Minmetals Land
Minmetals Land
Minmetals Land
Contract Date:
Sell
$9.3M
EMI $37,337
$17,885/ft²
Estate 2-Rm
Avg. Trans. Price/ft² $15,665
Estate 2-Rm
Avg. Listing Price/ft² $17,434
2Rm 1Liv. Rm
Layout
1
Bathroom
2Year(s)
Age
Age
2.5Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M250975159
-
Estate Transaction - Montego Bay
Recommend Agent
- Buy
- Rent
2 Rooms
13/05/26
Flat E, 29/F, Tower 5
2 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$9.25M
$9.25M
SFA537ft²
2 Room(s)
@$17,224
-
Reg. of Trans.
Firsthand
13/05/26
11/05/26
Flat D, 27/F, Tower 5
2 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$8.38M
$8.38M
SFA498ft²
2 Room(s)
@$16,824
-
Reg. of Trans.
Firsthand
11/05/26
29/04/26
Flat C, 31/F, Tower 5
2 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$8.75M
$8.75M
SFA504ft²
2 Room(s)
@$17,357
-
Land Reg.
Firsthand
29/04/26
31/03/26
Flat F, 28/F, Tower 5
2 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$7.73M
-29%
$7.73M
SFA520ft²
2 Room(s)
Holding Period 4.9 year(s)
4.9yrs
@$14,865
$10.95M
/
-29%
Land Reg.
31/03/26
29/03/26
Flat D, 28/F, Tower 5
2 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$8.45M
$8.45M
SFA497ft²
2 Room(s)
@$16,993
-
Land Reg.
Firsthand
29/03/26