Solaria
Tower 5
Higher Floor
Flat G
location
16 Fo Chun Road, Pak Shek Kok
Map
Property Number: M350642423
Update Date: 11/05/2026
Solaria
Tower 5
Higher Floor
Flat G
location
16 Fo Chun Road, Pak Shek Kok
K. Wah
K. Wah
K. Wah
K. Wah
Contract Date:
Sell
$7.2M
EMI $28,906
$15,484/ft²
Estate 2-Rm
Avg. Trans. Price/ft² $13,404
Estate 2-Rm
Avg. Listing Price/ft² $15,319
2Rm 1Liv. Rm
Layout
1
Bathroom
South
Direction
7Year(s)
Age
Direction
South
Age
6.6Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M350642423
-
Estate Transaction - Solaria
Recommend Agent
- Buy
- Rent
2 Rooms
04/05/26
Flat D, 16/F, Tower 5
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$6.75M
-26%
$6.75M
SFA502ft²
2 Room(s)
Holding Period 7.8 year(s)
7.8yrs
@$13,446
$9.11M
/
-26%
Land Reg.
04/05/26
27/04/26
Flat D, 20/F, Tower 5
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$6.93M
-28%
$6.93M
SFA502ft²
2 Room(s)
Holding Period 7.8 year(s)
7.8yrs
@$13,805
$9.57M
/
-28%
Land Reg.
27/04/26
26/04/26
Flat C, Higher Floor, Tower 5
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$6.3M
$6.3M
SFA459ft²
2 Room(s)
@$13,725
-
Transaction
26/04/26
22/04/26
Flat A, 15/F, Tower 10
Balcony
$6M
$6M
SFA463ft²
2 Room(s)
@$12,959
-
Land Reg.
22/04/26
19/04/26
Flat H, 2/F, Tower 5
2 Rms 1 Liv. Rm | Balcony
$5.78M
-20%
$5.78M
SFA466ft²
2 Room(s)
Holding Period 7.8 year(s)
7.8yrs
@$12,403
$7.21M
/
-20%
Land Reg.
19/04/26