Royal Palms
Phase B (Santa Barbara Avenue)
Santa Barbara Avenue (House)
location
Santa Barbara Avenue, Palm Springs / Fairview
Map
Property Number: M350433869
Update Date: 19/05/2026
Royal Palms
Phase B (Santa Barbara Avenue)
Santa Barbara Avenue (House)
location
Santa Barbara Avenue, Palm Springs / Fairview
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Contract Date:
Sell
$15.2M
EMI $53,066
$10,943/ft²
$7,763/ft²
Estate
Avg. Trans. Price/ft² $9,924
Estate
Avg. Listing Price/ft² $10,891
North
Direction
71%
Efficiency(%)
30Year(s)
Age
Direction
North
Efficiency(%)
71%
Age
30.3Year(s)
Facilities /
Features
School Net
Property Number: M350433869
-
Estate Transaction - Royal Palms Phase B (Santa Barbara Avenue)
Recommend Agent
- Buy
- Rent
All Layout
30/03/26
Santa Barbara Avenue House 31 (Saba)
3 Rms 2 Liv. Rm | Garden | Flat Roof
$17M
$17M
SFA1,713ft²
3 Room(s)
@$9,924
-
Land Reg.
30/03/26
05/11/23
Santa Barbara Avenue House 29 (Saba)
3 Rms 2 Liv. Rm | Garden | Flat Roof
$16.4M
+122%
$16.4M
SFA1,713ft²
3 Room(s)
Holding Period 14.7 year(s)
14.7yrs
@$9,574
$7.38M
/
+122%
Land Reg.
05/11/23
05/06/22
Santa Barbara Avenue House 26 (Saba)
3 Rms 2 Liv. Rm | Garden | Flat Roof
$15.6M
+70%
$15.6M
SFA1,389ft²
3 Room(s)
Holding Period 8.5 year(s)
8.5yrs
@$11,231
$9.2M
/
+70%
Land Reg.
05/06/22
06/10/21
Santa Barbara Avenue House 21 (Saba)
3 Rms 2 Liv. Rm | Garden | Flat Roof
$18.88M
+15%
$18.88M
SFA1,495ft²
3 Room(s)
Holding Period 3.3 year(s)
3.3yrs
@$12,629
$16.44M
/
+15%
Land Reg.
06/10/21
25/04/21
Santa Barbara Avenue House 12 (Saba)
3 Rms 2 Liv. Rm | Garden | Flat Roof
$16M
$16M
SFA1,539ft²
3 Room(s)
@$10,396
-
Land Reg.
25/04/21