Inverness Villa
Block B
Lower Floor
Flat 4
location
22 Inverness Road, Kowloon Tong
Contract Date:
Video
Photo
Floor Plan
Map
Property Number: M201192616
Update Date: 15/05/2026
Inverness Villa
Block B
Lower Floor
Flat 4
location
22 Inverness Road, Kowloon Tong
Contract Date:
Sell
$9M
EMI $36,133
$22,005/ft²
$14,063/ft²
Estate
Avg. Trans. Price/ft² $12,873
Estate 2-Rm
Avg. Listing Price/ft² $19,418
2Rm 2Liv. Rm
Layout
1
Bathroom
North
Direction
64%
Efficiency(%)
49Year(s)
Age
Direction
North
Efficiency(%)
64%
Age
49.3Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M201192616
-
Estate Transaction - Inverness Villa
Recommend Agent
- Buy
- Rent
2 Rooms
17/10/16
Flat 4, G/F, Block B
2 Rms 1 Liv. Rm | Garden
$7.45M
+12%
$7.45M
SFA409ft²
2 Room(s)
Holding Period 3.1 year(s)
3.1yrs
@$18,207
$6.64M
/
+12%
Land Reg.
17/10/16
17/09/13
Flat 4, G/F, Block B
2 Rms 1 Liv. Rm | Garden
$6.64M
+45%
$6.64M
SFA409ft²
2 Room(s)
Holding Period 3.3 year(s)
3.3yrs
@$16,230
$4.58M
/
+45%
Land Reg.
17/09/13
17/05/10
Flat 4, G/F, Block B
2 Rms 1 Liv. Rm | Carpark | Garden
$4.58M
$4.58M
SFA409ft²
2 Room(s)
@$11,198
-
Land Reg.
17/05/10
05/12/06
Flat 3, G/F, Block A
2 Rms 1 Liv. Rm | Flat Roof
$2M
$2M
SFA418ft²
2 Room(s)
@$4,785
-
Land Reg.
05/12/06