Lohas Park
Montara
Tower 2A
Middle Floor
Flat B
location
1 Lohas Park Road, Lohas Park
Map
Property Number: M251218680
Update Date: 13/05/2026
Lohas Park
Montara
Tower 2A
Middle Floor
Flat B
location
1 Lohas Park Road, Lohas Park
Wheelock / MTR
Wheelock / MTR
Wheelock / MTR
Wheelock / MTR
Contract Date:
Sell
$13M
EMI $45,755
$16,774/ft²
Estate 3-Rm
Avg. Trans. Price/ft² $13,355
Estate 3-Rm
Avg. Listing Price/ft² $15,286
3Rm 2Liv. Rm
(1Suite)
Layout
2
Bathroom
East
Direction
5Year(s)
Age
Direction
East
Age
5Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M251218680
-
Estate Transaction - Lohas Park Montara
Recommend Agent
- Buy
- Rent
3 Rooms
10/05/26
Flat A, 68/F, Tower 2A
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$12.55M
+1%
$12.55M
SFA816ft²
3 Room(s)
Holding Period 2.1 year(s)
2.1yrs
@$15,380
$12.48M
/
+1%
Land Reg.
10/05/26
10/05/26
Flat A, 17/F, Tower 2A
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$11.6M
+8%
$11.6M
SFA815ft²
3 Room(s)
Holding Period 6.9 year(s)
6.9yrs
@$14,233
$10.78M
/
+8%
Land Reg.
10/05/26
01/02/26
Flat B, 20/F, Tower 2A
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$10.35M
+1%
$10.35M
SFA775ft²
3 Room(s)
Holding Period 6.7 year(s)
6.7yrs
@$13,355
$10.3M
/
+1%
Land Reg.
01/02/26
16/12/25
Flat B, 65/F, Tower 2A
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$8.9M
-26%
$8.9M
SFA775ft²
3 Room(s)
Holding Period 6.6 year(s)
6.6yrs
@$11,484
$11.99M
/
-26%
Land Reg.
16/12/25
11/12/25
Flat B, 47/F, Tower 2A
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$9.99M
-9%
$9.99M
SFA775ft²
3 Room(s)
Holding Period 6.6 year(s)
6.6yrs
@$12,888
$10.98M
/
-9%
Land Reg.
11/12/25