The Parkside
Block 3
Higher Floor
Flat C
location
18 Tong Chun Street, Tseung Kwan O Town Centre
Map
Property Number: M200141132
Update Date: 14/05/2026
The Parkside
Block 3
Higher Floor
Flat C
location
18 Tong Chun Street, Tseung Kwan O Town Centre
Wheelock
Wheelock
Wheelock
Wheelock
Contract Date:
Sell
$38.5M
EMI $100,533
$29,035/ft²
Estate
Avg. Trans. Price/ft² $18,191
Estate 4-Rm or above
Avg. Listing Price/ft² $23,410
4Rm 2Liv. Rm
(2Suite)
Layout
1
Maid/Store/
Utility Room
4
Bathroom
Southeast
Direction
10Year(s)
Age
Direction
Southeast
Age
10.4Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M200141132
-
Estate Transaction - The Parkside
Recommend Agent
- Buy
- Rent
4 Rooms or above
03/08/25
Flat A, 3/F, Block 1
4 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$14M^
$14M^
SFA1,087ft²
4 Room(s)
@$12,879
-
Land Reg.
03/08/25
25/04/24
Flat A, 8/F, Block 1
4 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$17.88M
+41%
$17.88M
SFA1,087ft²
4 Room(s)
Holding Period 9.0 year(s)
9.0yrs
@$16,449
$12.69M
/
+41%
Land Reg.
25/04/24
17/04/24
Flat B, 5/F, Block 1
4 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$17.72M
+42%
$17.72M
SFA1,079ft²
4 Room(s)
Holding Period 9.2 year(s)
9.2yrs
@$16,423
$12.46M
/
+42%
Land Reg.
17/04/24
03/01/24
Flat A, 5/F, Block 1
4 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$18M
+29%
$18M
SFA1,087ft²
4 Room(s)
Holding Period 8.7 year(s)
8.7yrs
@$16,559
$13.94M
/
+29%
Land Reg.
03/01/24
19/04/23
Flat B, 6/F, Block 1
4 Rms 2 Liv. Rm | Balcony
$18.6M
+51%
$18.6M
SFA1,079ft²
4 Room(s)
Holding Period 8.4 year(s)
8.4yrs
@$17,238
$12.35M
/
+51%
Land Reg.
19/04/23