Confidence IndexWoWNaN%MoMNaN%(18/05/2026)

Villa Esplanada

Phase 2
Block 05
Lower Floor
Flat D
Transaction
location
8 Nga Ying Chau Street, Tsing Yi
Contract Date: 27/04/2026
Transaction
Photo
Estate Video
Floor Plan
Map

Villa Esplanada

Phase 2
Block 05
Lower Floor
Flat D
Transaction
location
8 Nga Ying Chau Street, Tsing Yi
Contract Date: 27/04/2026
Transaction
Price$7.78M
Contract Date: 27/04/2026
SFA:
531ft²
$14,652/ft²
GFA:
658ft²
$11,824/ft²
Estate
2Room(s)
SouthEast
81%
27.2 Year(s)
Vendor / Holding company of the Vendor
Vendor Harvest Fair Investment Limited China Resources Enterprise Limited Sun Hung Kai Properties Limited Cheung Kong Development Company Limited
Sell Online