Lido Garden
Block 3
Middle Floor
Flat E
location
41-63 Castle Peak Road Sham Tseng, Sham Tseng / Tsing Lung Tau
Contract Date:
Photo
Estate Video
Floor Plan/Site Plan
Map
Property Number: M301143717
Update Date: 06/05/2026
Lido Garden
Block 3
Middle Floor
Flat E
location
Contract Date:
Sell
$5.5M
EMI $22,008
$10,055/ft²
$8,148/ft²
Estate 2-Rm
Avg. Trans. Price/ft² $7,546
Estate 2-Rm
Avg. Listing Price/ft² $10,054
2Rm
Layout
81%
Efficiency(%)
37Year(s)
Age
Efficiency(%)
81%
Age
37.2Year(s)
Facilities /
Features
Estate
School Net
Property Number: M301143717
-
Estate Transaction - Lido Garden
Recommend Agent
- Buy
- Rent
2 Rooms
16/04/26
Flat A, 9/F, Block 3
2 Rms 1 Liv. Rm
$5.4M^
$5.4M^
SFA579ft²
2 Room(s)
@$9,326
-
Land Reg.
16/04/26
22/03/26
Flat A, 16/F, Block 3
2 Rms 1 Liv. Rm
$5.27M
-17%
$5.27M
SFA579ft²
2 Room(s)
Holding Period 6.0 year(s)
6.0yrs
@$9,102
$6.38M
/
-17%
Land Reg.
22/03/26
22/03/26
Flat H, 4/F, Block 1
2 Rms 1 Liv. Rm
$4.14M^
$4.14M^
SFA579ft²
2 Room(s)
@$7,150
-
Land Reg.
22/03/26
15/03/26
Flat A, 7/F, Block 5
2 Rms 1 Liv. Rm
$5.05M
+62%
$5.05M
SFA579ft²
2 Room(s)
Holding Period 14.5 year(s)
14.5yrs
@$8,722
$3.12M
/
+62%
Land Reg.
15/03/26
04/03/26
Flat A, 5/F, Block 3
2 Rms 1 Liv. Rm
$5.08M
+28%
$5.08M
SFA579ft²
2 Room(s)
Holding Period 13.2 year(s)
13.2yrs
@$8,774
$3.96M
/
+28%
Land Reg.
04/03/26